איך לבחור את הרמקולים הנכונים?

בחירת רמקולים מותאמים לשימוש ביתי הפך להיות משימה לא קלה בכלל מאחר והשוק הביתי גדל מאוד בעיקר בעשור האחרון. כיום הטכנולוגיה מאפשרת ליצור חוויה קולנועית וסטריאופונית ממש בסלון הבית הסטנדרטי ביותר. אבל כיצד עלינו לבחור את הרמקולים המותאמים לצרכינו? המבחר העצום של הרמקולים כולל מוניטורים, רמקולים מדפיים, רמקולים ריצפתיים, רמקולים שקועים, ,רמקולי סראונד לצורך קולנוע ביתי ועוד. במדריך זה ננסה להגדיר את כללי האצבע לרכישת רמקולים לשימוש הצרכן הפרטי.

הגדרת צרכינו

החלק החשוב ביותר בבניית מערכת היא רכישה נבונה של רמקולים מאחר וסביבה נבנים שאר הרכישות כמו רסיברים ימאהה, כבלים ועוד. לפני שמחליטים באם אנחנו רוצים רמקולים מדפיים או רצפתיים כדאי להכיר לעומק איך המערכת עובדת ובמה כל דבר תלוי. הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא הגדרת מטרת הרמקולים. בשלב זה עלינו להבין לאיזה צרכים אנו צריכים אותם. האם אנו רוצים רמקולים סטריאופוניים בלבד שנקראים גם דו ערוציים (Left ו Right) או לשמיעה רב ערוצית שתתאים גם לסרטים (5.1 שזה סראונד לדוגמא). עוד הגדרה חשובה שיש לעשות מבעוד מועד היא תקציבית. לעיתים התקציב יגביל אותנו מלקנות את ציוד חלומותינו ונצטרך להתפשר על דברים מסוימים. לא מעט פעמים אנשים רוצים לקנות רמקולים ריצפתיים אבל תקציבם אינו מאפשר קניית רמקולים ריצפתיים איכותיים ולכן יהיה עדיף להם לרכוש רמקולים מדפיים איכותיים באותו תקציב. הגדרות ראשוניות אלו יוכלו לתת לנו כיוון בהיר יותר לגבי סוגי הרמקולים שעליהם עלינו להתמקד.

חלל ואקוסטיקה

גודל החלל והאקוסטיקה שלו מהווים שיקול עיקרי בבחירת סוג הרמקולים שצריך לבחור לחדר. באם החדר קטן רמקולים מדפיים לרוב יעשו עבודה מצוינת ואין סיבה להשקיע ברמקולים גדולים וחזקים יותר. חדר בינוני או גדול יכול לפתוח אופציות נוספות לבחירה כמו רמקולים ריצפתיים, רמקולים שקועים או מערכת קולנוע ביתית סראונד הכוללת גם סאב וופר. חשוב מאוד להגדיר גם היכן אנו רוצים למקם את הרמקולים. פה נכנס עניין האקוסטיקה. לכל חדר יש אקוסטיקה שונה שמצריכה טיפול שונה. עלינו לבחור את המיקום הטוב ביותר שיאפשר לרמקולים להוציא את התוצאות הטובות ביותר. רמקולים מדפיים לדוגמא ניתן למקם על סטנד, על מדף או בתלייה. אופציות אלה מאפשרות גמישות במיקום וכך ניתן יהיה לבחון מיקומים שונים להקשיב בכל מיקום היכן הסאונד יוצא בצורה הטובה ביותר וכך להחליט על מיקום סופי. בחירת הרמקולים זה השלב הסופי והחשוב ביותר והוא מצריך אוזן חדה והבנה בכלל המערכת. הרמקולים אינם תלויים רק באיכותם בלבד אלא לכלל המכשירים אליהם הם מחוברים. למשל רמקולים מסויימים דורשים רסיבר אשר מגביר אותם וכמובן הם תלויים גם באיכות המקור המשדר אליו הם מחוברים כמו הטלוויזיה מערכת הסטריאו, פטיפון או כל מקור אחר.
בברכה, צוות סטריאו סאונד | surround-sound.co.il

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה